• 14 czerwca 2024

Papier biurowy

Wybór dobrego papieru do drukarki będzie determinować to jaka ostatecznie będzie jakość wydruku, ale także wpływa na działanie całego mechanizmu drukującego. Wybierając papier do drukarki należy zwracać uwagę na kilka właściwości. Jakie cechy będą istotne w momencie, gdy wybiera się papier do drukarki? Niewątpliwie taką pierwszą kwestią będzie to jaka będzie jakość wydruku.

Jest ona determinowana czterema parametrami papieru a mianowicie format, gramatura, rozdzielczość druku oraz klasa. O ile czasem te właściwości będą sprawą indywidualnych preferencji o tyle inną kwestią będzie to czy będzie można liczyć na kompatybilność papieru z daną drukarką. Inny rodzaj papieru i grubość stosuje się w przypadku drukarki igłowej, laserowej i atramentowej. Miano gramatury odnosi się do masy i gęstości papieru. Istotnym wyznacznikiem będzie grubość kartki. Jeśli będzie ona większa to papier nie prześwituje i nie ulega gnieceniu, co ma znaczenie w przypadku biznesowej korespondencji czy przy dokumentach urzędowych. Dlatego inne papiery stosuje się do wewnętrznego i prywatnego użytku, a inne w przypadku drukowania ofert czy korespondencji służbowej.

Tak gramatura jak i też rozdzielczość będzie uzależniona od tego jakie możliwości techniczne ma drukarka. Ważne będzie, by nie przekraczać takich wartości, które będą wskazane przez producenta, ponieważ można tak uszkodzić drukarkę. Idealny papier powinien nadawać się do druku monochromatycznego jak i też kolorowego. Rozszerza to możliwości jakie będą przy powstawaniu wydruków. Papier do drukarki powinien głównie gwarantować wysoką jakość wydruku. W tym celu przyznaje się mu klasy i oznacza literami A, B, C. Kwestią estetyczną, ale także determinującą jakość wydruku będzie wykończenie. W zależności od tego papier może być albo matowy, albo połyskujący, powlekany albo nie. Dobry jakościowo papier powinien być gładki oraz nieprzeźroczysty.

Cechy papieru do druku

Co będzie determinować wybór papieru?

Papier może mieć różne cechy, dlatego jego wybór będzie uzależniony przede wszystkim od rodzaju drukarki oraz jakości wydruku jaką będzie chciało się wypracować. Na rynku są różne dostępne drukarki, atramentowe, laserowe oraz igłowe. Tak na przykład do zdjęć będzie nam służył specjalny papier fotograficzny. W obrębie takiego papieru mamy również kilka różnych rodzajów w zależności od tego jaki będzie typ drukarki stosowanej do realizowania wydruków. Druk atramentowy i laserowy wykorzystuje inne odmiany papieru. Ostateczny wybór jest uzależniony od tego w jakim celu tworzy się wydruki i jak się będzie chciało je wykorzystywać.

W przypadku, gdy prowadzi się działalność sprzedażową albo wystawienniczą będzie się wykorzystywało papier wysokiej jakości. Jednym z nich będzie papier wizytówkowy. To dzięki niemu możliwa będzie prezentacja treści estetycznie i przejrzyście. Kolejnym zadaniem będzie oczywiście funkcjonalność, która ma być zgodna z oczekiwaniami. Rynek ma dla nas wiele różnych odmian papieru zaczynając od tradycyjnego aż po papier samoprzylepny czy specjalny papier magnetyczny. To jaki będzie ostatecznie wybór jest więc uzależnione od wielu różnych czynników. 

Więcej...

Top