• 13 lipca 2024

Jak wybrać papier do drukarki

Wybór papieru wcale nie będzie taki łatwy. Nie dlatego, że jest za tym jakaś wielka filozofia. Po prostu każda kartka na pierwszy rzut oka wygląda tak samo. Jeśli wydaje Ci się, że jedyną różnicą między papierem będzie kolor opakowania to trzeba wiedzieć, że tak nie jest.

Podpowiemy Wam na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze papieru. Wiedząc jakie są podstawowe parametry papieru będzie łatwiej go zamówić, a zaoszczędzony czas będzie można wykorzystać, by wybrać się na kawę ze znajomymi, a jednocześnie zaoszczędzi się także pieniądze w firmie.

Papier do druku czarnobiałego

Najwięcej papieru używa się do druku listów przewozowych, które na co dzień trafiają jednak do niszczarki. Tak to pewnie wygląda praktycznie w każdej firmie, dlatego nie powinno to stanowić zaskoczenia. Do zwykłego druku wystarczy zwykły papier biurowy. Jak można go poznać? Ma on gramaturę 80 gr/m2 a wybrać go można według jego jakości.

Papier C jest najtańszy i o najgorszej jakości

Papier C chociaż jest tani to jednak będzie szybciej wpływać na zużycie drukarki i może się także w niej zaciąć. To przez jego wysokie zapylenie, cząsteczki, które na jego powierzchni zostały po produkcji. Dlatego nadaje się do druku w małych ilościach i tylko jednostronnego. Jeśli drukuje się więcej niż 250 kartek dziennie to raczej trzeba wybrać inny papier.

Papier do druku

Papier B – uniwersalny, używany najczęściej

Papier B ma mniejsze zapylenie, także nie zużywa drukarki jak papier C. Kosztuje trochę więcej, to jednak inwestycja w żywotność sprzętu drukującego. Nie tylko pył nie blokuje dysz drukarki, ale kartki także nie będą się tam zacinały. Jak poznać tego typu papier, jeśli nie będzie oznaczenia? W opisie może być zaznaczone, że to papier uniwersalny, albo do użytku codziennego, jak papier biurowy Jet.

Papier A ma najwyższą jakość ale i cenę

Papier A ma gładką powierzchnię a także minimalną pyłowatość. Dzięki temu nie będzie powodował blokowania dysz drukarki, a papier nie będzie się zacinał. Wysoka jakość sprawia, że cena również będzie wysoka.. Obecnie cena tego papieru jest jednak podobna do tego o gorszej jakości, nie ma już tak dużych różnic.

Papier do druku kolorowego

Jeśli chcesz wydrukować dla klienta kupon zniżkowy to trzeba wybrać papier pod kątem gramatury. Podobnie, gdy będzie się drukować ulotki, wizytówki czy broszury. Zawsze jeśli coś ma dobrze wyglądać i być trwałe to trzeba wybrać większą gramaturę papieru. Ogólnie rzecz biorąc gramatura odnosi się do tego jak gruby będzie papier, jaka będzie jego trwałość. Do biura na zwykłe wydruki wystarczy 80gr/m2. To wystarczająco gruby papier, tekst nie prześwituje na drugą stronę, jest cienki, a produkcja tania.

Wadą takiego papieru jest to, że łatwo się gnie, a więc nie drukuje się na nim ulotek. Papier o wyższej gramaturze ma inne zastosowanie i pod tym kątem się go wybiera. 90-120 gr/m² do drukowania ulotek do skrzynek pocztowych 120-160 gr/m² do drukowania twardszych ulotek rozdawanych do rąk 170-200 gr/m² do drukowania broszur, zaproszeń, voucherów 250-350 gr/m² na wizytówki, broszury, które mają pełnić role reprezentacyjną Przy zakupie najtwardszego papieru z gramaturą powyżej 200 gr/m2 trzeba sprawdzić czy nasze urządzenie będzie w stanie na takim papierze drukować.  Różne rodzaje papieru do drukarki znajdziesz w ofercie sklepu alibiuro.pl.

Top