Jeśli jest tak, że Twoja drukarka pracuje praktycznie non stop to na pewno będziecie widzieli, że warto zaoszczędzić na druku, a głównie oszczędzać na papierze. Jednak tani druk jest zdradliwy. Wyobraźcie sobie, że kupujecie najtańszy papier, ale jego jakość jest po prostu zła i niszczy on drukarkę, trzeba więc kupić nową. Łatwo będzie oszacować koszty z tym związane. Dlatego nie ma sensu kupować papieru typu C, już lepiej wybrać nieco droższy papier B.
Jak więc jeszcze można na druku oszczędzać?
Oczywiście najlepiej to jak najmniej drukować. Jednak jeśli chcemy, by było taniej przede wszystkim trzeba będzie myśleć i dobrze się organizować. Można dla firmy opracować nowe zasady. Można również drukować obustronnie o ile drukarka potrafi taki druk wykonać. Albo drukować więcej niż jedną stronę na kartkę, a to jest w stanie zrobić każda drukarka. Dwie strony umieszczone w formacie A5 na kartce A4 spokojnie będzie można przeczytać. Jeśli firma jest duża i tych wydruków realizuje się tam bardzo wiele to dodatkowa zaleta, pojawiają się bowiem różne możliwości, by negocjować cenę papieru, zamawiać jednorazowo większe jego ilości.
Można także zdecydować się na zamówienie całej palety. Gdy ta będzie w drodze trzeba oczywiście przygotować dla niej miejsce na magazynie. Trzeba pamiętać, że do drukarki nie wkładamy papieru, który był w temperaturze mniejszej lub wyższej o 10 stopni niż miejsce, gdzie będzie drukowane. Jeśli tak było papier potrzebuje 6 godzin aklimatyzacji w temperaturze pokojowej.
Jak można drukować oszczędnie dla środowiska?
Trzeba pamiętać, że produkcja papieru zużywa dużo energii oraz wody. Jeśli firma jest odpowiedzialna i chce chronić środowisko, dbać o przyrodę to można postawić na dwie opcje. Pierwsza sprawa to drukowanie na papierze wykonanym z makulatury. Będzie on szarobiały, dlatego że maszyny raz już go wykorzystywały. Jednym może to przeszkadzać, dla innych będzie to zaleta. Do produkcji takiego papieru nie trzeba karczować lasów. Jednak nie można oczekiwać, że taki papier będzie tańszy. Produkcja papieru z makulatury wcale nie jest tania. Druga dostępna opcja to wybór papieru, który posiada specjalny certyfikat ekologiczny. Najbardziej znany to FSC, który można poznać po logo z drzewkiem z ptaszkiem. Potwierdza on, że drewno jest z lasów hodowanych w oszczędny sposób. W UE najczęściej pojawia się certyfikat EU EcoLabel.
Nazywa się on kwiatuszkiem, dzięki jego logo. Poza UE można także spotkać Nordic Ecolabel. W Niemczech jest specjalny papier Blue Angel. Nie niektórych papierach będzie można takżę znaleźć informację o tym, że nie były one wybieralne. Białość zwiększa się chlorowaniem substancji, co jest szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Dziś oczywiście chlor można już zastąpić także innymi substancjami, dlatego warto wybierać taki papier, który wybielany był z użyciem mniej toksycznych substancji. Papier taki ma certyfikat ECF. Papier wyprodukowany bez użycia chloru będzie miał certyfikat TCF. Teraz, gdy już znacie parametry, które są najważniejsze przy wyborze papieru na pewno będziecie mogli wybrać dla siebie odpowiedni papier bez zbędnego długiego zastanawiania się nad tym jaką decyzję podejmować.