• 14 listopada 2024

Papier do drukarek

Gdy analizujemy rodzaje papierów do drukarek, z jakimi najczęściej mamy do czynienia, musimy przyznać, że jest ich znacznie więcej niż początkowo się spodziewaliśmy. Ich najbardziej charakterystyczny podział mówi o papierach do użytku codziennego, a także o papierach fotograficznych.

Papier do użytku codziennego

Drukowanie na użytek domowy wcale nie wychodzi z mody. Często drukujemy choćby ważne maile i dokumenty, materiały, z których przygotowujemy się do zajęć, a niekiedy również przepisy kulinarne. Wydaje się nam, że nie drukujemy dużo, a jednak rocznie jesteśmy w stanie uzbierać w ten sposób nawet ryzę papieru. Najpopularniejszy jest w takim przypadku papier w rozmiarze A4. To rozwiązanie, które zmieści się w podajniku każdej drukarki bez względu na jej rodzaj, jest to również najczęściej wykorzystywany format biurowy. Oczywiście, podczas dokonywania wyboru takiego rozwiązania zwykle kluczowe znaczenie ma dla nas argument cenowy. Bardzo często nie zastanawiamy się nawet nad innymi opcjami. Tymczasem sam papier jest dostępny w wielu formatach, spośród których największą popularnością cieszą się formaty A3 oraz A5.

Formaty papieru

Oczywiście, jeszcze przed zakupem mniej standardowego papieru, dobrze jest upewnić się, że zmieści się on w podajniku na papier, w jaki została wyposażona nasza drukarka. Nie należy też spodziewać się, że ryza niestandardowego papieru będzie tak tania, jak ta w formacie A4. Nie ma zresztą tylko jednej obowiązującej wszędzie ceny. Warto pamiętać, że cena papieru jest uzależniona nie tylko od tego, kto odpowiada za jego produkcję, ale i od tego, jaka jest jego klasa oraz gramatura. Ta ostatnia jest tak naprawdę rzeczywistą masą papieru wykorzystaną do wyprodukowania kartek. Klasa z kolei informuje nas o tym, z jakim odcieniem bieli będziemy mieli do czynienia.

Klasa A uznawana jest za najlepszą, klasa B za dobrą, z kolei klasa C opisuje najgorszą jakość. Oczywiście, jakość klasy rzutuje też na cenę. Jeśli analizujemy pierwsze wrażenia z kontaktu z papierem, może nam się wydawać, że każdy z nich jest biały, na wyższej jakości wydrukach to, co pozornie wydaje się nam niuansem staje się znacznie lepiej widoczne.

Papier fotograficzny

Dokumenty nie są jedynymi wydrukami, na jakie się decydujemy. Raz na jakiś czas mamy też ochotę na wydrukowanie zdjęć i w takim przypadku lepiej nie używać zwykłego papieru biurowego. Owszem, wydrukujemy fotografię, z pewnością jednak nie będziemy zadowoleni z jakości odwzorowania detali. Papier fotograficzny również różni się w zależności od tego, na którą opcję związaną z jego zakupem się zdecydujemy. Najlepiej poszukiwania zacząć od analizy jego gramatury. Co do zasady, im papier jest grubszy, tym lepiej, choć oczywiście duże znaczenie ma również to, z jaką gramaturą papieru mamy do czynienia. Także gładkość i jasność mają znaczenie. Im papier jest gładszy, z tym dokładniejszym odwzorowaniem mamy do czynienia. Jasność z kolei poprawia tak samą kolorystykę, jak i kontrast. Jeśli zależy nam na papierze naprawdę satysfakcjonującym, przeanalizujmy też formaty, jakie są dostępne w sprzedaży.

Top