• 27 kwietnia 2024

Papier fotograficzny

Zdjęcia, grafika, ilustrowane prezentacje drukowane w domu czy w biurze w bardzo dobrej jakości. Dzięki dobremu wyborowi papieru fotograficznego dopasowanego do rodzaju drukarki będzie można osiągać rzeczywiście dobre efekty. Rodzaje Papier do drukowania Papier fotograficzny różni się od klasycznego przeznaczonego do drukowania zdjęć pokryciem oraz strukturą.

Ma także większą gęstość oraz gramaturę. Ma warstwę obrazu, podkładu, spodnią. W sieci można spotkać opinie osób niezadowolony z papieru jaki używali do drukowania zdjęć. Dzieje się tak dlatego, że papierów fotograficznych przeznaczonych do druku jest wiele.

Podział wygląda tak:

Papier do druku atramentowego

Jeśli ktoś ma drukarkę atramentową to będzie dla niego odpowiedni papier. Nie pozwala na rozmazanie tuszu, który po zetknięciu z powierzchnią szybko schnie. Atramentowe drukarki wśród fotografów cieszą się większym uznaniem niż laserowe.

Papier do druku laserowego

Niewielkie jest zainteresowanie takimi sprzętami wśród fotografów, dlatego również takich papierów mamy znacznie mniej. Przede wszystkim słabo wypada oddanie kolorów i słabo wygląda kontrast. papier termosublimacyjny – przeznaczony jest do drukarek fotograficznych, w których stosowana jest technologia termosublimacyjna. Do takiego papieru dołączana jest taśma barwiąca w trzech kolorach. Pod wpływem temperatury kolor jest przenoszony na termoodporny papier. Jakość wydruku jest najlepsza, porównywalna z tą jakością jaką można uzyskać w laboratorium fotograficznym.

Sprawdź również: Jakie meble powinny znaleźć się w biurze?

Papier fotograficzny

Papier fotograficzny do ciemni

Papier barytowy Składa się z papierowego podkładu i warstwy barytu, która służy do utrzymania emulsji fotograficznej. Bardzo dobry jakościowo, ale wymaga długiego suszenia Papier z podłożem z polietylenu Dzięki warstwie z materiałów sztucznych nie będzie wymagał tak długiego suszenia, około 15 minut, a przy barycie jest to mniej więcej około pół godziny.

Papier fotograficzny do drukowania

Dobry jakościowo papier do drukowania zdjęć z warstwą barytu. Jakość tutaj zależy od wydruku, obrazu i warstwy wierzchniej. Składa się ona z trzech powłok: polimeru, który przyjmuje tusz, warstwy kapilarnej, która wiąże barwniki i powłoki materiału izolacyjnego, najczęściej polimerowej, która chroni przed wnikaniem tuszu wewnątrz. Warstwa podkładu zapewnia sztywność dla arkusza. To od jej grubości będzie zależeć czy papier będzie się nadawał do drukowania zdjęć do albumu czy na wizytówki. Najtańszy podatny na zniszczenie, chropowaty papier ma warstwę podkładu wykonaną z włókien celulozowych, do których dodane są specjalne wypełniacze oraz wybielacze. Droższe i lepsze jakościowo papiery mają powłokę z tworzywa sztucznego.

Wśród tych istotnych parametrów, które będą decydować o jakości papieru będzie jego gramatura a więc waga papieru. Zależy od niej wytrzymałość zdjęć, ale także ich przeznaczenie czy nadają się do albumu, ramki czy do archiwum. O ile gramatura do drukowa Jednym z najważniejszych parametrów decydujących o jakości papieru fotograficznego jest gramatura, czyli waga papieru. Zależy od niej wytrzymałość zdjęć, ale też ich przeznaczenie: to, czy będą nadawać się do albumu, do ramki czy do archiwum. Papiery z wyższą gramaturą pozwalają na drukowanie zdjęć, które mają uzyskiwać wysoką wytrzymałość i bardzo dobrą jakość. 

Top