• 13 lipca 2024

Jak drukować zdjęcia

Większość osób, które decydują się na kupienie drukarki przekonanych jest o tym, że jakość wydruków uzależniona będzie od tego jaki sprzęt wybiorą. Niektórzy uwzględniają w swoim wyborze także jakość stosowanego tuszu. Nieliczni zdają sobie sprawę z tego, że w procesie drukowania również papier ma swoją istotną rolę

Bez dobrego papieru a także profilu ICC stworzonego przez producenta, który pożeni elementy drukujące z komputerem nie będzie można uzyskać dobrego wydruku choćby nasz sprzęt był najlepszy na świecie.

Produkty jednego producenta i profil ICC

Jeśli nie będzie wychodziło się poza produkty jednej marki to będzie można liczyć na oddanie kolorów, które będzie praktycznie idealne. Liczba szczegółów i ogólna ostrość obrazu będą dobrze wypadać. Jeśli obrabiamy zdjęcia na monitorze z odpowiednia kalibracją a przed uruchomieniem drukowania będziemy ładować profil drukarki do programu i papieru również to otrzymamy wydruk, który będzie odpowiadał dokładnie temu co będziemy widzieć na monitorze i nie będzie rozczarowania. Profile papieru dołączane są do sterowników drukarki na płycie, albo będzie można je również pobrać ze strony internetowej producenta.

Do każdej drukarki a co za tym idzie również tuszu producent dedykuje kilka różnych rodzajów papieru, które będą się tam najlepiej sprawdzać. Oczywiście można użyć także papieru innych firm, które są na rynku popularne, ponieważ profile ICC także będą łatwo dostępne. Z mniej popularnymi tanimi papierami raczej lepiej nie ryzykować, bo trzeba do nich stworzyć profil ICC samodzielnie, a to będzie niestety trudne, kosztowne ponieważ wymagany będzie specjalistyczny sprzęt i wiedza. Takie zabiegi są opłacalne wyłącznie w momencie, gdy będzie się drukować bardzo duże ilości zdjęć i na tym będziemy zarabiać. Inaczej nie ma to sensu.

Papier fotograficzny

Od czego zależy wybór papieru?

1. Technologia druku

Pierwszy krok w procesie wyboru będzie uzależniony od techniki druku w jakiej technice pracuje drukarka. Fotografowie najbardziej doceniają możliwość jakie daje technologia druku atramentowego. Wśród drukarek fotograficznych można także znaleźć urządzenia termosublimacyjne. Można brać pod uwagę także markę DNS obok znanej i cenionej marki Canon. Drukarki laserowe przez fotografów są dość rzadko wykorzystywane, ponieważ jakość jest gorsza niż przy atramentowej i termosublimacyjnej drukarce. Przed zakupem papieru trzeba będzie sprawdzać na opakowaniu do której z powyższych technologii będzie przeznaczony.

2. Parametry drukarki a cechy papieru

Oczywistą rzeczą jest to, że musimy kupić odpowiedni rozmiar papieru. Musi być dostosowany do tego jak gęsto potrafi drukować i jak gruby papier będzie się tam mieścił. Papier artystyczny i ten o płóciennej strukturze pasuje do mało której drukarki, bo jest grubszy i sztywniejszy niż ten zwykły, z innymi nie będzie problemu. Z papierami artystycznymi można nieco poszaleć jeśli ktoś ma urządzenia marki Canon.

3. Temat, kolorystyka i przeznaczenie zdjęcia

Po przebrnięciu przez te techniczne właściwości idziemy do tego co dla fotografa będzie najważniejsze a więc treść zdjęcia i efektu jaki będzie chciało się uzyskać. W jakiej kolorystyce, jakie ma być wrażenie oglądającego  czy zdjęcie będzie dla klientów, czy może pokazane będzie na wystawach. 

Sprawdź papier fotograficzny w ofercie sklepu alibiuro.pl

Top