• 28 lutego 2024

Grubość papieru ksero

Gramatura to termin, który wiele razy słyszeliśmy, ale wiele osób nie wie co on oznacza. Gramatura papieru to nic innego jak masa wyrażona w gramach na metr kwadratowych. Im większą gramaturę ma papier ksero, tym bardziej będzie cięższy i grubszy.

Gramatura papieru – rodzaje

Ze względu na gramaturę papieru możemy podzielić go na cztery rodzaje. Najcieńszym z nich będzie taki o gramaturze 25g/m2, który to papier będzie jak bibuła. Grubszym będzie papier ksero, którego gramatura będzie na poziomie 25-160 g/m2. Następnie pojawia się karton z grubością 160-315 g/m2. Wszystkie rodzaje papieru powyżej tej wartości będą już nazywane tekturą.

Papier ksero o gramaturze 80 g/m2

Standardowe papiery ksero nazywa się także papierami kredowymi, które mają gramaturę o grubości około 80 g/m2. Są one najbardziej bezpieczne, przystosowane do drukarek atramentowych oraz laserowych. Z powodzeniem będzie można je stosować do ksero, ale także w przypadku wydruków obustronnych. Charakteryzują się wydajnością i można ich używać do ręcznych zapisków jak i komputerowych. Oczywiście w zależności od potrzeb znajdziemy go w różnych kolorach.

Standardowe papiery ksero

Papier ksero satynowy – gramatura powyżej 100 g/m2

Wszelkie papiery powyżej 100 g/m2 będą już grubsze a co za tym idzie są one bardziej wytrzymałe. Papiery, które mają nawet do 230 g/m2 mają już satynowy połysk. Charakteryzują się wyjątkową gładkością, a tym samym są również bardziej eleganckie. Możemy je stosować do codziennych wydruków, tekstów reklamowych jak ulotki czy broszury. Dzięki temu mamy pewność, żę wydruki będą wysokiej jakości i zachowane będą żywe kolory. Taki papier ksero to również dobra opcja do dyplomów czy certyfikatów różnego rodzaju.

Gramatura papieru na zaproszenia i wizytówki

Często musimy stworzyć jakieś wizytówki czy zaproszenia. W takim przypadku oczywiście wybór papieru stanie się bardzo istotny. Im wyższa będzie gramatura, tym zaproszenia i wizytówki będą grubsze, a tym samym tworzyć będą wrażenie solidności. Najlepiej będzie wybrać gramaturę nie mniejszą niż 220 g/m2. Zapewni to wysoki poziom sztywności. Takie papiery wizytówkowe charakteryzują się także zdobieniami, z których dzięki temu stworzyć będzie można prawdziwe dzieła sztuki. Dzięki temu możliwości jeśli chodzi o wykorzystywanie takiego papieru będą większe, będzie można dowolnie wybierać opcje, które będzie się wykorzystywało, gdy chodzi o tworzenie czy to wizytówek czy zaproszeń.

Jaki papier ksero wybrać?

Przed zakupem papieru ksero warto zastanowić się do czego będziemy go potrzebować. Z pewnością w każdym miejscu pracy przyda się klasyczny papier 80 g/m2. Wykorzystamy go do zwykłych wydruków, ale także do notatek. Warto także kupić papier z wyższą gramaturą i opcje w kolorze, które będzie można wykorzystać, gdy pojawi się konieczność wykonania wydruków bardziej eleganckich, a takie potrzeby mogą się pojawiać. Warto na takie sytuacje również się przygotować i pamiętać, że są takie sytuacje, w których będzie trzeba wykonać np. kolorowe wydruki reklamowe, które będą musiały być odpowiednio wytrzymałe.

Top