• 25 kwietnia 2024

Papier do biura

Według tego co przekazuje nam tradycja papier powstał w Chinach na początku naszej ery. Odkryty przez chińskiego kancelistę, który by do niego dotrzeć eksperymentował z korą drzew, jedwabiem a nawet sieciami rybackimi. I tak dziś mamy papier, po którym sięgamy każdego dnia czy to jesteśmy w domu czy w pracy, czy w szkole. Jakie więc wyróżniamy rodzaje papieru i jakie są możliwości jego stosowania?

Rodzaje papieru jakie znajdziemy?

Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy i o tym, nie myślimy to tak naprawdę życie bez papieru byłoby bardzo trudne. Mamy kilka rodzajów, po które sięgamy w zależności od potrzeb. Arkusze różnią się między sobą składem włóknistym, gramaturą, barwą, przeznaczeniem i gatunkiem powierzchni. Najczęściej mamy dwa rodzaje papieru a więc bezdrzewny, który nie ma ścieru drzewnego i papier drzewny, który taki skład ma w mniejszej albo większej ilości.

Klasy papieru

Takim często stosowanym podziałem dla papieru jest rozróżnienie kilku klas. Te arkusze, które należą do I i II klasy są uważane za najbardziej trwałe więc używane są do produkcji banknotów oraz innych cennych dokumentów. Papier III klasy, tak zwany bezdrzewny będzie wykorzystywany do częstego wykorzystywania, wykonuje się z niego np. szkolne bruliony. Arkusze z klasy IV będą do codziennego użytkowania, sprawdzą się przy różnych zadaniach specjalnych. V i VI klasa papieru to przykład, który będzie miał przedłużoną trwałość. Natomiast klasa VIII to papier przeznaczony do drukowania gazet.

Rodzaje papieru ksero i ich zastosowanie

Jest także jeszcze jeden podział na klasy papieru, tym razem oceniany w formie literowej A, B, B. Przy czym przyjmuje się, żę klasa A to najwyższa jakość papieru, klasa B będzie pośrednia zaś klasa C będzie najbardziej ekonomiczna. Wybierając papier trzeba zwracać uwagę na jego właściwości. Należą do nich między innymi format, gramatura, kolor, zdolność do wchłaniania i odbijania światła, jasność i białość.

Rodzaje papieru ksero

Rodzaje papieru ksero ze względu na gramaturę

Popularną właściwością papieru, którą często się kierujemy będzie gramatura a więc potocznie mówiąc jego grubość. Wpływa ona na wytrzymałość, nieprzeźroczystość a także objętość. Papiery biurowe mają to do siebie, że charakteryzują się gramaturą 80 /m2. Te o gramaturze 25g/m2 nazywa się bibułką. Papier właściwy to taki, który ma 160 g/m2 zaś powyżej 315 g/m2 mówimy już o tekturze.

Papier ksero do biura – jaki wybrać?

W codziennej biurowej pracy będzie się wykorzystywać tak zwany papier właściwy. Z kolei do zadań specjalnych jak druk oferty dla klienta, zaproszeń czy wizytówek przyda się papier wizytówkowy. Można go w różnych kolorach wybrać, prążkach, wzorach. Wszystko będzie uzależnione od potrzeb i naszej wyobraźni. Aby zmienić swoją pracę biurową i ją nieco urozmaicić będzie można zamiast białych kartek wybierać kolorowe arkusze również takie o nieco innej gramaturze.

Papier bez wątpienia będzie można zaliczyć do tych najważniejszych wynalazków ludzkości. Dziś używany jest do różnych zastosowań, a wybór różnych opcji jest tak duży, że w kilku zdaniach nie da się papieru opisać. Papier ksero znajdziesz w ofercie sklepu alibiuro.pl

Top